Przy wyposażaniu kuchni jednym z najważniejszych elementów usprawniających prace w kuchni są garnki. Powinny być różnej wielkości, obowiązkowo z pokrywkami. Mogą być aluminiowe, stalowe lub emaliowane.

Garnki aluminiowe –szybko się rozgrzewają i dlatego zużywają znacznie mniej energii niż pozostałe. Nie nadają się do przyrządzania potraw kwaśnych (np. bigos, kapusta, pomidory) ze względu na zachodzące reakcje chemiczne pod wpływem działania kwasów na metal. Nie należy tez gotować w nich wody bo ciemnieją.

Garnki emaliowane – są mniej trwale bo emalia łatwo się uszkadza. Odpryski emalii mogą dostać się do potrawy,  a poza tym w miejscu w którym odpadła emalia, ukazuje się żelazo, niszczące witaminę C. Aby ochronić garnki przed pękaniem i odpadaniem emalii, nie wolno poddawać ich nagłym zmianom temperatury, np. wlewać zimnej wody do rozgrzanego naczynia.

Garnki i patelnie ze stali szlachetnej – mogą być rozgrzewane do wysokiej temperatury, równomiernie rozprowadzają ciepło i nie odkształcają się. Patelnie żeliwne mają podobne zalety jednak łatwo rdzewieją.

Garnki z powloką teflonową – są bardzo praktyczne, ponieważ powłoka z tworzywa sztucznego całkowicie zapobiega przywieraniu i przypalaniu się potraw. Dzięki temu naczynia powleczone teflonem doskonale nadają się do przyrządzania potraw w małej ilości tłuszczu, a nawet całkowicie bez tłuszczu. Naczynia te wymagają jednak specjalnego traktowania. Nie wolno pustych stawiać na gorącej płycie kuchennej ani nagrzewać do temperatury powyżej 250 st C. Należy także bardzo uważać aby nie uszkodzić ich powierzchni, dlatego do mieszania, przewracania lub wyjmowania potraw należy używać wyłącznie drewnianych łyżek lub łopatek.

Reklamy